Ha van egészségpénztári megtakarításod – vagy csak gondolkodsz rajta, hogy nyitsz egy számlát – most érdemes figyelned! „Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról” szóló javaslatcsomag részeként olyan törvénymódosítás van előkészítve, ami jelentősen megkönnyítené ezeknek a pénzeknek az azonnali felhasználását. Sőt, nemcsak egészségügyi kiadásokra – hanem akár hitel törlesztésére, szülésre, CSED-GYED kisegészítésre, iskolakezdésre egyaránt.
Mi változik pontosan?
1. Digitális eszközökre is költhetsz majd
A javaslat egyik legnagyobb dobása, hogy az egészségpénztári egyenlegből ezentúl iskolakezdési támogatásként digitális taneszközöket is vásárolhatunk. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a következő eszközökre is használhatod a megtakarításodat:
- laptop vagy asztali számítógép,
- monitor,
- nyomtató,
- kiegészítők (pl. billentyűzet, egér).
Ez óriási könnyítés a családoknak – főleg szeptember környékén, amikor a kiadások amúgy is az egekben vannak. Fontos, hogy mobiltelefonra továbbra sem használható ez a keret – ez kimarad.
2. Vége a 180 napos várakozásnak
Ha mostanában nyitottál egészségpénztári számlát, akkor biztosan szembesültél a kellemetlen szabállyal: sok szolgáltatásra 180 napot kellett várni, mire felhasználhattad a pénzt. Ez a jövőben megszűnne, vagyis már az első befizetésektől kezdve hozzáférhetsz a megtakarításodhoz.
Mit jelentett eddig a 180 napos szabály?
Ez a várakozási idő főként az ún. önsegélyező szolgáltatásokra vonatkozott – vagyis azokra, amelyek nem közvetlenül egészségügyi kiadásokkal kapcsolatosak. Ilyenek például:
- Gyermek születéséhez kapcsolódó támogatás
- Gyermekgondozási támogatás (pl. GYES/GYED idejére)
- Iskolakezdési támogatás
- Temetési költségtérítés
- Lakáshitel-törlesztési támogatás
- Álláskeresési időszak alatti jövedelempótlás
Ezek a szolgáltatások nagy segítséget nyújthatnak a nehéz élethelyzetekben, ám eddig csak akkor lehetett hozzájuk nyúlni, ha már fél éve tag voltál. Ez a szabály, ugyan elviselhető és tervezhető is volt, mégis szuper változás lesz, amikor hatályba lép.
Miért jó, hogy ez megszűnik?
- Azonnali segítséget kaphatsz, ha például gyermeked születik, elveszíted a munkád vagy iskolakezdésre kell költened.
- Kiszámíthatóbbá és rugalmasabbá válik a rendszer, a pénztáraid valóban vésztartalékként is működhetnek.
- Növekedhet a pénztárak népszerűsége, hiszen így a fiatalabb korosztály és a kezdő befizetők számára is érdemes lesz belépni.
Miért jó ez neked?
- Rugalmasabb felhasználás: Többféle élethelyzetben segíthet az egészségpénztári megtakarítás – nemcsak akkor, ha beteg vagy.
- Gyorsabb hozzáférés: Nincs több várakozás, a pénzed akkor használhatod, amikor szükséged van rá.
- Családbarát szemlélet: Az iskolakezdés támogatása nemcsak hasznos, de igazi segítség lehet minden szülőnek.
Mire figyelj, ha még nincs egészségpénztári számlád?
Ha még csak most gondolkodsz rajta, érdemes már most nyitni egy számlát, és elkezdeni a befizetéseket. A befizetések után adó-visszatérítést is kaphatsz (akár 20%-ot évente), és most úgy tűnik, még jobban megéri majd ezzel a formával öngondoskodni.
Összegzésként: az új szabályok (ha elfogadják őket) várhatóan 2025-től lépnek életbe, és alapjaiban változtathatják meg az egészségpénztárak szerepét a hétköznapokban. Nemcsak egy biztonsági hálót jelentenek, hanem valódi segítséget a mindennapi kiadásokhoz is – gyorsan, egyszerűen és több célra felhasználva.

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is, akik gondolkodnak öngondoskodásban vagy szeretnének többet kihozni a pénzügyi lehetőségeikből. Ha pedig kérdésed van, szívesen válaszolok!
Legutóbbi hozzászólások